Bir Hayale Âşık Olmak

Bir Hayale Âşık Olmak

Gürcan Banger

AşkÂşık olmanın en açık belirtilerinden birisi, insanın adeta ayaklarının yerden kesilmesidir. İnsan kendini yerçekimsiz bir ortamda uçuyor gibi hisseder. Üzüntüler, sıkıntılar, zorluklar bir anda siliniverir dünyanızdan. Bir gönül sarhoşluğu içinde hissedersiniz kendinizi. Aşk ile her şey o kadar güzeldir ki, zor sorular aklınıza bile gelmez. Bu hoşluk, hiç bitmesin istersiniz.

Aşkın kısa süreli olduğunu söyleyenler var. Uzun birlikteliklerde aşkın sevgiye dönüşerek sürdüğünü iddia edenler var. Adı her ne olursa olsun, sürekliliği olan aşk için bir saygı, hoşgörü ve empati ortamında bilinçli emek gerektiğinden hiç kuşkum yok.

Aşkın bir gerçeği var ki, belli bir zaman sonra gökten yere inmek kaçınılmaz. İşte o zaman zor duygular başlıyor. O ana kadar görülmeyenler, fark ediliyor. Sorulması akla gelmeyen sorular, peş peşe sıralanıveriyor. Çoğu zaman devamında acı ve ayrılık geliyor.

Alkollü içeceklerle başım pek hoş değildir. Ama yine de bildiğim bir şey var. Gönül sarhoşluğu bile olsa her sarhoşluğun sabahında az ya da çok bir baş ağrısı ve ağızda tatsızlık kaçınılmaz. Bu acılı sondan kaçınmak için bir hayal âleminde kelebekler gibi uçuşurken bazı gerçeklerin farkında olmak, kimi zorunlu soruları sorabilmek gerekiyor.

Aşk sandığımız duygunun çoğu zaman gerçek adı, sevgi ihtiyacıdır. Bir sevgisizlik ortamında geçmiş çocukluğun devamında insanın kalbinin kimi zaman uygunluğu tartışılır yönlere savrulması olağandır. Aşk sandığımız duygunun, ana-baba, arkadaş veya bir candan dost sevgisinin boşluğunu dolduruyor olması muhtemeldir.

Beğeni ile aşkın karıştırılması sıklıkla görülen bir durumdur. Bir şarkıcıya, bir film veya TV oyuncusuna karşı hissedilenler çoğu zaman beğenidir. Çevremizde başarılı olarak gördüğümüz bir insana yönelen duygularımızın, aşktan ziyade beğeni veya hayranlık olması son derece olağandır.

Sözünü ettiğim hayranlık ve beğeninin, aşk olarak tanımlanan bir duygu karmaşası içinde de var olması beklenir. Ama bir aşk ortamında muhatabımızı olumlu ve olumsuz yönleriyle bir bütün olarak algılamamız gerekir. Gönül gözümüzün bir sanal yanılmanın albenisine kapılmaması gerekir.

Her insan ışıltılı bir aşka özlem duyar. Özlemi duyulan aşk, değerli ve anlamlı bulunan özel birisi tarafından algılanmak, bilinmek ve önemsenmektir. Aşk ortamında hissedilen mutluluk, âşık olunan kişiye içten bağlılık nedeniyle duyulan güven ve huzurun yarattığı yaşam sevincidir.

Aşkı istemek, mutluluğu istemektir. Aşkı istemek, yaşamın sevincini derinden duymayı istemektir. Ama aynı zamanda aşk, bir olumsuzluk noktasına sürüklenip acı yumağı haline dönmeden önce “Bu yaşadığım, aşk olabilir mi; yoksa yanılan ben miyim?” diye sorabilme cesaretini gösterebilmektir.

Paylaş:

duyguguncesi hakkında

GÜRCAN BANGER, Eskişehir Maarif Koleji ve ODTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü mezunudur. Aynı bölümde yüksek lisans çalışması yaptı. Elektrik yüksek mühendisi. Kamuda mühendislik hizmetleri yapmanın yanında bilişim donanımı ve yazılımı, elektronik, eğitim sektörlerinde işletmeler kurdu, yönetti. Meslek odası ve sivil toplum kuruluşlarında yöneticilik yaptı. 2005’ten bu yana bazı büyük sanayi şirketleri de dâhil olmak üzere çeşitli kuruluşlarda iş kültürü, yönetim, yeniden yapılanma, kümelenme, girişimcilik, stratejik planlama, Endüstri 4.0 gibi konularda kurumsal danışman, iş ve işletme danışmanı ve eğitmen olarak hizmet sunuyor. Üniversitelerde kısmi zamanlı ders veriyor. Halen Raylı Sistemler Kümelenmesi'nde küme koordinatörü ve bizobiz.net danışmanlık ve eğitim firmasında proje koordinatörüdür. Kendini “business philosopher” olarak tanımlıyor. Düzenli olarak bloglarında (http://www.duyguguncesi.net ve http://www.bizobiz.net) yazıyor. Değişik konularda yayınlanmış kitapları var. Çeşitli gazete, dergi ve bloglarda yazıları yayınlanıyor. Son yayınları: "Endüstri 4.0 ve Akıllı İşletme", Dorlion Yayınları, Eylül 2016; "Endüstri 4.0 Ekstra", Dorlion Yayınları, Mayıs 2017.
Bu yazı Aşk, Beğeni, Beklentiler, Duygusallık, Hayaller, İlişki kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın