Küçük İşletme İle Para Kazanmak – 1

Para Kazanmak

Küçük İşletme İle Para Kazanmak  –  1

Gürcan Banger

Birkaç gün önce bir girişimcilik eğitmeni olan arkadaşımın da bulunduğu ortamda sürdürülen eğitimin gidişi üzerine konuşuyoruz. Eğitmen bazı katılımcıların taklit edilme çekincesiyle iş fikirlerini açıklamak istemediklerini söyledi. Eğitime katılacakların seçmelerini yapan bir başka arkadaş ise katılım için yapılan karşılıklı görüşmelerde de buna benzer durumların yaşandığından söz etti.

İş Fikri

Girişimcilik eğitimine başvuran kişiler arasında ilginç iş fikrine sahip olanların sayısı pek yüksek olmuyor. Genelde girişim fikirlerinin geleneksel iş alanlarında kilitlendiğini görüyoruz. Böyle bir durumda fikrin taklit edilme ihtimali de pek yüksek değil çünkü iş fikirlerinin büyük bölümü pek çok insanın akıl edebileceği türden oluyor. Girişimcilik alanında yüksek katma değerli, inovasyon içerikli, yaratıcı iş fikirleri olması ümit edilir.

Geleneksel ya da yenilikçi; İş fikri ne olursa olsun, bir iş kuruluşunun ilk adımı iş konusunu yeterince açıklığa kavuşturmak olmalı. Bu nedenle yeni bir iş kurmak isteyen kişiye ilk önerim, işi yeterli açıklıkta tanımlamaktır. Bu amaçla iş tanımı, bir sayfada –ki yaklaşık 200 sözcük yapar– yeterli açıklıkta yazılabilmeli. Ayrıca yazmak yeterli değil. Bu metni, fikri ‘taklit etmeyeceğine’ inandığımız güvenilir birkaç kişiye –örneğin yakınlarımıza, arkadaşlarımıza veya farklı alanlardaki uzmanlara– okutmalı. Okuma için seçeceğimiz kişilerde yaş, cinsiyet veya kültürel farklılık gibi unsurların çeşitliliği yararlı olur. Eğer onlar da okuduklarından yazdığımız tanımı çıkarabiliyorlarsa birinci adım başarı ile tanımlanmış demektir.

Para

Müşteri

Bir iş, gelir elde etmek için kurulur. Gelirin kaynağı ise piyasaya sunduğunuz ürün veya hizmetleri satın alacak olan müşterilerdir. Müşterisi olmayan bir iş olmaz. Müşterisi belli olmayan bir işin başarısızlığa uğraması hiç de şaşırtıcı değildir. Dolayısıyla daha başlarken hangi müşteri kitlesine hitap edeceğiniz konusunda net olmanız gerekir. Ayrıca sunduğunuz ürün ve hizmetlerin bu müşteri topluluğu için uygunluğundan emin olmalısınız. Ürün ve hizmetiniz ne denli kaliteli olursa olsun, bunun alıcısı yoksa ya da müşterinin istek ve ihtiyaçlarının tatminine hitap etmiyorsa beklenen son başarısızlık olur.

Müşteri demişken pazarın büyüklüğünü de dikkate almak gerekir. Müşteri olarak tanımladığınız topluluğun büyüklüğü nedir? Gelecekte sizin ürünlerinize müşteri olması beklenen yeni kişiler olacak mıdır? İşinizin başarılı olması –gelir ve kâr elde etmesi– için mevcut olması gereken en düşük müşteri sayısı nedir? Bu işin amacı olan geçimi sağlamak için satmanız gereken ürün ya da hizmet sayısı kabul edilebilir miktarda mıdır? Bu sorulara açık yüreklilikle doğru ve sağlam cevaplar verebilmek gerekir. Bunlara yeterli cevapları verdiğinizde işin kalıcılığı ve sürdürülebilirliği yönünde önemli bir adım atmış olacaksınız. Geleceği belirsiz bir iş başarısız olmaya adaydır.

İş Dünyası

Rakipler

Piyasa –muhtemelen– sadece size ait değil. Rakipler de var. (Rakip deyince düşman ya da hasımdan söz etmiyoruz. Bizimle aynı sektörde yer alan, ürün veya hizmet olarak benzeştiğimiz firmaları kastediyoruz.) Bunlar sizinkine eşdeğer ya da benzer ürün ya da hizmetler sunuyorlar. Ayrıca rakipleriniz sadece ürün veya hizmet olarak sizinkini andıranları piyasaya sunanlar değil. Müşterinin istek ve ihtiyaçlarını karşılamak üzere benzer tatmin sağlayan ürün ve hizmetleri sunanlar da olabilir. Çaya karşı kahve, gazoza karşı meyve suyu, çikolataya karşı fındık ezmesi gibi – örnekleri çoğaltabilirsiniz. Özetle; rakiplerle nasıl baş edeceğiniz konusunda da ön görüşlü, açık, kararlı ve planlı olmanız gerekiyor.

(Devamı var.)
Paylaş:

duyguguncesi hakkında

Gürcan Banger, Eskişehir Maarif Koleji ve ODTÜ mezunu. Elektrik yüksek mühendisi (opsiyonu bilgisayarlı denetim). Business philosopher. Halen iş kültürü, yönetim, yeniden yapılanma, kümelenme, girişimcilik gibi konularda kurumsal danışman, iş ve işletme danışmanı ve eğitmen olarak çalışıyor. Raylı Sistemler Kümelenmesi'nde küme koordinatörü ve bizobiz.net'te proje koordinatörüdür. Düzenli olarak bloglarında ( http://www.duyguguncesi.net ve http://www.bizobiz.net ) yazıyor. Köşe ve dosya yazdığı gazete, dergi ve bloglar var.
Bu yazı Girişimcilik, İş kültürü, İşletme, Kobi kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , , , , , , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir